VAIKO PRIEŽIŪROS ATOSTOGOS IR DARBAS

VAIKO PRIEŽIŪROS ATOSTOGOS IR DARBAS
  • avatar
  • 2024-07-29

VAIKO PRIEŽIŪROS ATOSTOGOS IR DARBAS. Viskas, ką reikia apie tai žinoti

Nauja vaiko priežiūros išmokų tvarka įsigaliojo nuo 2023 m. sausio 1 d. gimusiems vaikams. Su šiais esminiais pokyčiais kyla ir daug aktualių klausimų, kadangi nauja tvarka tikrai labai skiriasi nuo tos, kurią turėjome iki 2023 metų.  

Vienas esminių dalykų, kas tėvams gali būti aktualu  – ar galima dirbti ir uždirbti vaiko priežiūros atostogų (VPA) metu?  

Nors dirbti esant naujai tvarkai nėra oficialiai draudžiama, tačiau turite įsidėmėti keletą svarbių dalykų, nes situacija yra kitokia, nei buvo galiojant senai tvarkai.  

 

Visų pirma, aktualu atskirti, kad darbo formų gali būti įvairių, tad ir apmokėjimas bei teisinis reguliavimas skiriasi. Kad būtų paprasčiau suprasti, aptarkime keletą skirtingų pajamų gavimo formų.

 

Darbo užmokestis, autorinis atlygis, darbo užmokestis dirbant valstybės tarnyboje   

Įsigaliojus naujai tvarkai nebeliko galimybės neribotai dirbti ir gauti darbo užmokestį antrais VPA metais. Pagal naują tvarką galima derinti išmokų ir darbo užmokesčio gavimą, jei paskirtos vaiko priežiūros išmokos ir atitinkamą mėnesį apskaičiuotų pajamų suma (bendros šių išmokų sumos) ir (ar) išmokų suma kartu neviršija asmens vidutinio mėnesinio kompensuojamojo uždarbio (VDU), kuris buvo apskaičiuotas VPA išmokų dydžiui nustatyti arba yra jam lygi.  

   

Pavyzdys:   

   

Asmuo uždirba 2000 EUR „ant popieriaus“  

   

Tad nuo jo apskaičiuoto VDU 2000 EUR, VPA išmokos sumai perleidžiamais mėnesiais (kai pasirenkame gauti iki vaikui sukanka 18 mėn.) taikomas  60 % išmokos tarifas, ir tai yra apie  = 1200 EUR.  

   

Kad išmoka nebūtų mažinama, papildomai asmuo galėtų užsidirbti apie 2000  – 1200 =  800 EUR  „ant popieriaus“.

 

Kada išmoka bus mažinama?

  •  Darbo užmokestis  neperleidžiamų mėnesių metu  – VPA išmoka iš karto mažinama.  

  •  Darbo užmokestis  nėštumo ir gimdymo atostogų metu  – NGA išmoka iš karto mažinama.  

  •  Darbo užmokestis  tėvystės atostogų metu  – TA išmoka iš karto mažinama.

Kada išmoka NEBUS mažinama?  

Darbo užmokestis VPA metu  – VPA išmoka nemažinama, gaunant DU perleidžiamų mėnesių metu, jeigu paskirta VPA išmokos ir gaunamo darbo užmokesčio bendra suma neviršija buvusio apskaičiuoto asmens vidutinio darbo užmokesčio.  

Trumpai tariant – galima užsidirbti skirtumą, ko negauname su išmokomis. Jei mokama viso dydžio išmoka, 78 % ar 77,58 %  –  tuomet išmoka yra iš karto mažinama gavus papildomų pajamų.   

Individuali veikla, verslo liudijimas

Dirbant savarankiškai, situacija yra labai teigiama ir paprasta  – papildomas pajamas iš savarankiškos veiklos galite gauti visų šių išmokų laikotarpiu:

  • Nėštumo ir gimdymo atostogų metu.

  • Vaiko priežiūros atostogų metu (tiek perleidžiamais, tiek neperleidžiamais mėnesiais).

  • Tėvystės atostogų metu.

Šioms gautoms pajamoms NĖRA taikomas apribojimas kaip dirbant su Darbo Sutartimi, kai galima papildomai užsidirbti tik tiek, kad bendra išmokų suma ir gauto darbo užmokesčio suma neviršytų prieš tai buvusio VDU. Tad galite savęs neriboti ir generuoti pajamas iš savarankiškos veiklos, jeigu tik pavyksta viską suderinti vaikučių auginimo metu.  

   

Tiesa, verslo liudijimas, nors ir gali būti puiki veiklos forma, tačiau akcentuosiu, kad tik iš VL gaunamos pajamos nėra apmokestinamos pilnu VSD draudimu, dėl to nėra kaupiamos tokios pat socialinės garantijos kaip dirbant su IDV.  

Neperleidžiami mėnesiai

Visų pirma, tai yra tie patys VPA mėnesiai, tiesiog  kiekvienas iš tėvų gauna po du mėnesius,  kurių negali niekam perleisti: nei vienas kitam, nei seneliams, o jei pats nenaudoja – vadinasi, ir išmokos kitam perleisti taip pat negali.

 

Jei pamenate, per prieš tai galiojusią motinystės išmokų tvarką buvo galima pasirinkti, kad visą vaiko priežiūros išmokų gavimo laikotarpį išmoka yra skiriama vienam asmeniui. Dažnu atveju tai būdavo mama. Vadinasi, jei buvo pasirenkama gauti išmoką, iki kol vaikui sukaks 24 mėnesiai, tai mama iki pat vaiko 2-ojo gimtadienio ir gaudavo išmoką.

 

Na, o  įsigaliojus naujai tvarkai , situacija yra kiek kitokia, nes jos tikslas –  įtraukti ir tėčius.  Taigi, galime numanyti, kad dėl to šie mėnesiai ir yra vadinami „neperleidžiami mėnesiai“ , nes jų nenaudojant –  jų    negalima perleisti kitam, bet dėl šios priežasties, kaip paskata, mokama didesnė išmoka, kuri siekia 78 % kompensuojamojo darbo užmokesčio (bet su apribojimais, nes taikomos išmokų „lubos“, šiuo metu jos taikomos gaunant 4194,60 Eur darbo užmokestį „ant popieriaus“ ir daugiau).

 

Taigi, kalbant žmonių kalba, neperleidžiami mėnesiai yra vaiko priežiūros atostogų dalis, iš kurių 2 mėnesiai priklauso tik mamai ir 2 mėnesiai priklauso tik tėčiui bei negali būti perleidžiama nei vaiko seneliams, nei gali būti apsikeičiama tarp vaiko tėvų.

 

Visus kitus VPA išmokų gavimo mėnesius galima perleisti vienas kitam ir/ar vaiko seneliams, bet jų metu jau mokama mažesnė mėnesinė išmoka, kurios tarifas priklauso nuo to, koks bendras vaiko priežiūros išmokos gavimo laikotarpis yra pasirenkamas – gauti išmoką, iki kol vaikui sukaks 18 mėnesių ar iki kol sukaks 24 mėnesiai.

 

Ar neperleidžiami mėnesiai yra privalomi?

Kaip bebūtų, šie mėnesiai  nėra ir negali būti laikomi kaip  prievolė . Niekas neverčia jais naudotis ir baudų už nepasinaudojimą išduoti niekas neplanuoja. Tačiau turima omenyje, kad jeigu mama ar tėtis šiais neperleidžiamais mėnesiais nepasinaudos, išmokos dalis kitam iš tėvų negalės pereiti, tokiu atveju, tiesiog pats bendras vaiko priežiūros  išmokų laikotarpis sutrumpės tais 2 mėnesiais  (jeigu vienas iš tėvų nepasinaudos) arba 4 mėnesiais (jeigu abu iš tėvų nepasinaudos).  

   

Kas atsitinka nepasinaudojus neperleidžiamais mėnesiais?

 

Tiesa, kad nepasinaudojus jais – tiesiog nėra gaunama išmoka. Ir dar iš visos išdėstytos informacijos galime daryti išvadą, kad šiais neperleidžiamais mėnesiais galima pasinaudoti  TIK vaiko priežiūros išmokos gavimo laikotarpiu.

 

Ar kaupiasi kasmetinės atostogos motinystės išmokų gavimo metu?

Dažnas ir aktualus klausimas. Kalbant apie motinystės išmokas, galima išskirti 3 išmokų tipus:  

  • Nėštumo ir gimdymo atostogų metu.  

  • Vaiko priežiūros atostogų metu (tiek perleidžiamais, tiek neperleidžiamais mėnesiais).  

  • Tėvystės atostogų metu.

Kasmetinės atostogos darbovietėje kaupiamos tiek  nėštumo ir gimdymo atostogų metu, tiek ir  tėvystės atostogų metu.

   

Taigi, tik vaiko priežiūros atostogų metu kasmetinės atostogos nėra kaupiamos.

 

Greta Užkuraitė

Teisininkė ir motinystės išmokų ekspertė

Daugiau informacijos rasite:  https://gretauzkuraite.lt/


 

Gaukite pranešimus apie naujus darbo pasiūlymus!

Prenumeruokite ir gaukite visus susijusius darbų pranešimus.