KAIP PARAŠYTI GERĄ CV?
2024-07-03
KAIP PARAŠYTI GERĄ CV?
Jei jūs planuojate grįžti į samdomą darbą, keisti veiklos sritį, susidursite su atrankų procesu, kuriame reikės save pristatyti – pradžioje per CV, o vėliau ir susitikimų metu. Pasiruošti tiek vienam, tiek kitam etapui – labai atsakinga užduotis, kuri gali atskleisti daug svarbių jūsų aspektų.
Žinomas posakis „Sutinka pagal rūbą, palydi pagal protą“ gali būti perfrazuotas: sutinka pagal CV, palydi pagal darbo pokalbį.
Darbo pokalbis atskiras ir kruopštus procesas, kuriam pasiruošti reikia skirti laiko. Jo metu bus stebimas jūsų patirties, žinių, pasitikėjimas savimi, kūno kalbos, sumanumo, reagavimo į netipines situacijas ir, gal net šiek tiek stresines, lygis. Tai plati ir įdomi tema, tačiau pradėkime nuo pirminio etapo – gyvenimo aprašymo arba kitaip CV.
CV (Curriculum Vitae) - dažniausiai naudojamas dokumentas pretenduojant į konkrečią darbo poziciją, parodantis žmogaus profesinės veiklos eigą, lydimą papildomos informacijos. Šis dokumentas, skirtingai nei reziumė, labiau orientuotas į techninės informacijos pateikimą.
Tačiau, noriu paminėti, kad pati pradžia ir svarbiausias momentas yra žmogaus motyvas pretenduoti į vienos ar kitos įmonės pateikiamą laisvą darbo vietą. Jei žmogus tik „ieško darbo“, jam vargu ar bus labai įdomi tokia informacija, kaip bendra informacija apie įmonę, jos veiklą, darbuotojų kaitą, vidutinį atlyginimą ir pan.
Jei žmogus sąmoningai siekia profesinio kelio, tai jis pretenduos į konkrečios įmonės pateiktą, būtent jam aktualią, darbo poziciją. Kai žmogus įsivertina įmonę, informaciją apie laisvą poziciją ir savo norus, tada galima keliauti prie informacijos apie darbo ieškantį žmogų, pateikimo - tinkamiausio CV sudarymo.
Pretenduojančių kandidatų CV nagrinėja atranką vykdantys žmonės, kurie pirminiam CV įvertinimui skiria apie 10-20 sekundžių. Gerai savęs paklauskite, jei kuriate CV per du lapus – kokia tikimybė, kad informacija, patalpinta antrame lape, bus perskaityta?
Tad kas patraukia akį pirmą kartą skaitant CV, mano, kaip atrankų ekspertės akimis?
Visų pirma, bendras vaizdas: ar jame yra sistema, ar informacija patalpinta chaotiškai.
Informacijos išdėstymas parodo žmogaus gebėjimą skirti laiko ir pastangų vienai užduočiai atlikti, taip pat, parodo žmogaus struktūrinį mąstymą. Sulygiavimas, pastraipų išlaikymas, šrifto dydis (geriausiai 10-12 dydžio šriftas) ir patogumas skaityti taip pat atskleidžia struktūrinį mąstymą.
CV adaptavimas konkrečiai darbo pozicijai (panaudoti raktiniai žodžiai iš skelbimo ar net iš įmonės tinklalapio).
Jei žmogui svarbus profesinis kelias, jis skirs laiko panagrinėti įmonės informaciją rekvizitai.lt puslapyje, peržvelgs įmonės puslapį bei atkreips dėmesį į esminę informaciją, tokią kaip: vertybės, projektai, vystymasis, siekiai ar pan. Šią informaciją panaudos kurdamas trumpą aprašymą „Apie mane“ arba nurodydamas savo siekius, vertybes bei profesinį kelią.
Ar darbinės patirties dalyje kandidatas tinkamai nurodė savo pasiekimus (pagerinau, užtikrinau, pasiekiau, išlaikiau ir pan.).
Dažnai kandidatai aprašydami savo darbo funkcijas nurodo pareigybines funkcijas, o iš tiesų, tai nieko nepasako apie žmogaus indėlį tam tikroje įmonėje konkrečioje pozicijoje. Jei nagrinėju kandidato darbinę patirtį ir joje nurodytas bent vienas pasiekimas – tai parodo žmogaus suvokimą apie jo indėlį toje pozicijoje.
Ar CV pateikta informacija sukuria „žmogaus paveikslą“ ar dokumentas paruoštas „tik gauti darbą“.
Kuo daugiau autentiško asmeniškumo kuriant CV, tuo lengviau suprasti žmogų ir pamatyti jo „tinkamumą“ pozicijai. Tam labai padeda žmogaus įsivertinimas būtent jam specifinių stiprybių, o ne šablonų naudojimas (galiu dirbti komandoje ir individualiai – visai nieko nepasako apie žmogų). Labai svarbus ir kandidato matymas, kaip jo ar jos patirtis ir asmenybė galėtų būti naudingi įmonei.
Labai svarbu ruošiant CV pasirinkti jums labiausiai patikusį šiuolaikišką šabloną. Tam, žinoma, reikės skirti papildomo laiko ir panagrinėti nemokamų CV pavyzdžių puslapius (įvedus į paieškos langą „CV templates free download“ parodys tikrai nemažai skirtingų variantų), pasirinkti per Canva ar panašius tinklapius. Spalvinė gama ir šriftas yra taip pat svarbūs.
Paruoštą CV duokite perskaityti kam nors iš artimųjų – jie greičiau pastebės gramatikos klaidas (mūsų protas ilgą laiką skirdamas energiją vienai užduočiai dažnai pradeda nepastebėti klaidų, toks tas mūsų protas – globalistas).
Jei turite naujausią savo nuotrauką – galite ją patalpinti gyvenimo aprašyme. Tik ji turėtų atitikti šiuos kriterijus:
- drabužiai be jokių gilių iškirpčių, apnuogintų pečių, laisvalaikio aprangą identifikuojančių spalvų ir paveikslėlių
- fonas, esantis už žmogaus, irgi labai svarbus – rekomenduojama vienspalvė siena ar biurą atspindinti erdvė, o ne mašina, pieva, miškas, arkliai ar pan. Gali būti ir profesinės veiklos dalis, nors čia jau labiau išskirtinis atvejis, nei rekomenduotina taisyklė;
- veido mimika gali būti su ramia, lengva šypsena, o ne akmeninis veidas ar iš juoko besiveržiančios ašaros;
- nuotrauka turėtų būti daryti ne vėliau kaip prieš pusmetį ar metus, nes jei ateisite kardinaliai pasikeitusi nei atrodote nuotraukoje – darbdavys gali būti nemaloniai nustebintas.
Bendrą informaciją aptarėme, o dabar pažvelkime kokią informaciją reikėtų talpinti gyvenimo aprašyme (CV).
Atskiruose informacijos blokuose turėtų atsispindėti visa aktualiausia informacija:
- jūsų kontaktinė informacija: vardas ir pavardė, telefono Nr.; el. paštas, jei turite sutvarkytą Linkedin profilį – nuoroda į jį;
- trumpai apie jus su nuoroda į kokią poziciją jūs pretenduojate;
- darbinės veiklos aprašymai – pradedant nuo esamos ar paskutinės (aktualiausios) pozicijos ir į vėlesnes pozicijas. Dažniausiai aktualiausios darbo patirtys imamos 10 – 12 metų laikotarpio, nebent norima parodyti profesinės patirties augimą;
asmeninės savybės bei profesiniai įgūdžiai; - išsilavinimas (būtinai nurodyti studijų pradžios ir pabaigos metus);
- kalbos – geriausia nurodyti bendriniais vertinimais (A1, A1; B1, B2; C1 ar C2);
- lankyti kursai ir seminarai aktualūs pretenduojamai pozicijai;
- jei pozicijai reikia – nurodykite ir specifinių PC programų valdymą (metais arba žinių lygiu);
- jei lieka vietos – laisvalaikio pomėgiai, savanorystė.
Kiek CV reikėtų pasiruošti?
Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo to, į kiek skirtingų įmonių ir pozicijų kandidatuojate. Jei į kelias – rekomenduotina pasiruošti atskirą CV kiekvienai pozicijai bei nurodyti būtent toms pareigoms tinkamus įgūdžius, kuriuos turite. Jeigu bandysite įsidarbinti tarptautinėje kompanijoje, verta pasirašyti CV ir užsienio kalba.
Svarbu suprasti, kad tinkamai paruoštas CV padidina jūsų galimybes būti pastebėtoms ir pakviestoms į pokalbį.
Linkime sėkmės!
Aušra Nausėdaitė
Karjeros ekspertė, veidoskaitos praktikė.